Çelik Çatı

Çelik çatı, günümüzde pek çok bireysel ve kurumsal yapıda karşımıza çıkmaktadır. Özellikle endüstriyel yapılarda ve toplu kullanıma açık sosyal binalarda  üst örtü sistemleri çelik malzemeden tercih edilmektedir.

Çelik malzeme nedir?

Çelik, çok güçlü bir alaşım olarak kullanılan yapı malzemelerinden biridir. Sözlük anlamı olarak; az miktarda karbon bulunan demir ile karbon alaşımı anlamına gelmektedir. Alaşımda mevcut karbon oranı, çelik malzemenin kategorisini ve tasnifini yapmada en belirleyici etken olacaktır.

Çelik Çatı Ustası

Çelik çatı ne gibi faydalar sağlar?

Binaların üst örtü sisteminde bu dayanıklı/sert malzemenin tercih edilmesi, akla gelebilecek her türlü dış etkiye en az hassasiyetin sağlanması anlamına geliyor. Binaların kaplamasını teşkil eden bu düzenekler, binanın yük kapasitesine göre tasarlanabilir. Sistemin kazanımları arasında uzun ömürlülük ve dayanıklılık kadar görsel estetik faydalardan da bahsetmek gerekiyor. Pek çok üst örtü sistemine göre oldukça şık bir görünüme sahiptir. Farklı tasarımlarla, yapının kullanım amacını yansıtan bir profil yaratmak da mümkün. Çelik çatı tasarımlarında ve kurgusunda, bilgisayar programları ile projelendirme sağlanır. Bu açıdan oldukça teknolojik bir ürün olduğunu söyleyebiliriz.

Çelik çatı nerelerde kullanılır?

Daha çok yüksek ve büyük hacimli binalar için ideal bir sistemdir. Çelik malzeme oldukça ağır ve mukavemet düzeyi yüksek bir ürün. Bu açıdan, naif ve minimal binalar için büyük bir kütle olarak uyumsuzluk sergiler. Hacimsel genişliği ve yağı malzemesi dayanıklılığı yüksek strüktürlerde, binaya uyum sağlaması bakımından tercih edilmektedir. Çok uzun yıllar ilk günkü işlevselliğinde kullanılabilir olması da, bu yapı teknolojisinin kullanılmasında en büyük etken.

Çelik çatı proje ve montajı nasıl gerçekleştirilir?

Oldukça yüksek mühendisli hesaplamalarıyla tasarlanan bu mekanizmalar, bir bilgisayar ortamında 3D programlarla kurgulanmaktadır. Yapı üzerlerine adaptasyon sürecinin adımları, önceden harfi harfine belirlenir. Bu aşamada doğaçlama bir müdahale gerçekleştirilmesi mümkün olmamaktadır. Oldukça hassas bir montaj programı uygulamak gerekiyor. Bu hem güvenlik hem de uzun ömürlülük açısından bir hayli mühim.

Çelik Çatı Sistemleri

Çelik çatı sistemleri; ileri teknolojik yapı stratejileri arasında yer alıyor. Günümüzde binaların üstünü kaplamada tercih edilen pek çok güncel alternatif mevcut. Bunlar yapının kullanım amacı, yüksekliği, genişliği, bulunduğu iklim şartları, mevcut insan sayısı, mimarî özellikleri ve dizayn yönelimleri dikkate alınarak elimine edilmektedir.

Neden çelik çatı sistemleri?

Olası afet durumlarında çatıların bina üzerine çökmesi, en büyük hasarların meydana gelmesine neden olmaktadır. Can güvenliği açısından bu yapı bölmelerinde dayanıklılık ve dinamizm oldukça önem taşıyor. En düşük ve en yüksek dış ortam sıcaklıklarında da, binaların yüzeylerinde bir takım yıpranmalar oluşabilir. Özellikle yağışlı havalarda çatıların bir süre sonra geçirmezlik kabiliyetini yitirdiği malum. Böyle hâllerde de konfor ve güvenlik kavramları risk altına giriyor. En çok da geniş yapılarda, kapatma ve kaplama sistemleri belli bir seviyeye kadar yetersiz kalabiliyor. Tüm bu olumsuz koşulları bertaraf etmede, dayanıklı malzeme kullanımı gündeme gelmektedir. Çelik malzemeden üretilmiş çatı kaplama sistemlerinde en belirgin artılar şu şekildedir:

 • Depremde çökme olasılığı oldukça düşüktür.
 • Rüzgâr ve yağmura karşı yüksek direnç gösterirler.
 • Büyük açıklıkların kapatılmasında en etkili yöntemdir.
 • Binalarda ısı yalıtım programı olarak büyük tasarruf sağlarlar.
 • Onarım, bakım ve tamir gereksinimleri oldukça azdır.
 • Görsel estetik değer bakımından üst sınıf bir niteliğe sahiptir.
 • Can ve mal güvenliği açısından büyük avantaj sağlarlar.

 

Çelik Konstrüksiyon Firmaları

Bu yüksek teknolojik ve dayanıklı sistemler; taşıyıcı unsur olarak pek çok yapı organizasyonunda tercih ediliyor. Deprem bölgelerinde ve iklimsel olayların yüksek seyrettiği coğrafyalarda kullanımı oldukça faydalı. Pek çok farklı amaca hizmet eden kurum ve tesiste tercih ediliyor. Bu malzemenin üretim, proje ve montaj faaliyetlerini sergileyen firmalar da buna göre bir yetkinlik seviyesini karşılamak durumunda. Özellikle teknolojik olanakların tasarrufunda belli bir kalite ve deneyime sahip olmaları gerekiyor. Firma personel ağını teşkil eden bireylerin de birtakım kriterleri karşılaması elzem. Mühendislerden işçilere kadar pek çok farklı ehliyette bireyler, çelik konstrüksiyon projesinde görev alacaktır. Bu bireylerin teknik donanım ve uygulama tecrübesi, hizmetten alınacak verim açısından da önemli.

Çelik Çatı İstanbul Firmaları

NK Teknik firması olarak, her türlü yapının çelik düzeneklerle desteklenmesi ve tasarlanmasında hizmet vermekteyiz. Önder firmalar arasında yer alan kurumumuz, donanımlı ve ehliyetli kadrosuyla farklı taleplere cevap verecek bir mahiyete sahiptir. Yapıya en ideal ve optimize sistemlerin kurgusunu sağlamak adına, firmamızdan teklif ve uygulama hizmeti talep edebilirsiniz.

Çelik Çatı Fiyatları

Fizibilitesi yüksek bir malzeme olan çelik, inşaat sektöründe gittikçe yaygınlaşan bir kullanım alanına sahiptir. Dayanıklılık, uzun ömürlülük, görsel efekt ve tasarım esnekliği açısından çok çeşitli bölmelerin taşıyıcı ve üst örtü sistemi olarak  tercih edilmektedir.

En uygun fiyatlandırmanın ve kurulum maliyetinin hayata geçirilmesinde izlenmesi gereken bir yol haritası bulunuyor. Bu süreçte kalite ve işçilik gibi kavramların da eksiksiz bir şekilde temin edilmesi önemli. Demir – çelik endüstrisinde fiyat dalgalanmaları, bu sistemlerin yapı adaptasyonunda ne kadarlık bir maliyete tekabül edeceğini de etkiler. Ayrıca firmaların hizmet standartları ve fiyat çizelgeleri de ikincil etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Bazı bölgelerde de fiyatlandırmanın farklılık arz ettiğini söyleyebilir. Bu aşamada en uygun hizmete kavuşmak için, dönemsel kampanyalar ve endüstriyel değer artış/düşüş gibi hareketlerin takip edilmesi gerekiyor.

İnşaat sektöründe de buna benzer bir iniş çıkıştan söz etmek mümkün. Tüm bu genel piyasa oranları, çelik konstrüksiyon maliyetlerinin belirlenmesinde büyük rol oynamaktadır.

NK Teknik fiyat politikası gereği, kaliteli malzeme ve işçilik garanti ederken piyasada en uygun bütçeli hizmeti hayata geçirmektedir. Gerçek bir yaklaşım sağlanabilmesi adına firmamızdan ücretsiz keşif ve proje teklif hizmet alımına başvurmanız gerekiyor. Bu analiz etabında müşterilerden hiçbir ücret talep edilmemekte ve en uygun projenin toplam maliyeti hakkında bilgi verilmektedir.

Alaşım malzemenin ana madde oranları, hem mukavemet hem de maliyet açısından bilgi verir niteliktedir. Kendi içinde çeşitli sınıflara ayrılan bu yapı ürünü, içerdiği öz niteliklere göre de bir fiyatlandırmaya sahiptir. Piyasanın altında ürün satışı gerçekleştiren firmalar, bu alaşımda en ucuz oranları meydana getirir. Böylece gerçekleştirilen projenin güvenilirliği ve kullanım süresi minimize edilmiş olur. Tüm bu risklere maruz kalmamak adına, iyi bir araştırma yaparak sertifikalı ürün kullanan firmalarla iletişime geçmelisiniz.

Çelik Çatı İmalatı

Çelik çatı imalatı; son derece yetkinlik ve üst düzey teknik bilgi birikimini gerektirmektedir. Bu ürün grubuna olan talebin giderek artış göstermesi, üretim ve proje hizmetlerinde de pek çok firmanın rol oynamasına sebep oldu. Bu yüzden üretici firma seçiminde çok daha ince bir eliminasyon gerçekleştirmek gerekiyor. Öncelikle bu tip bir örtü sistemi tasarlanırken, hangi niteliklere haiz olması gerektiğine kısaca değinmek gerekiyor. Buna göre;

 • Su geçirmezlik
 • Sızdırmazlık
 • Korozyona karşı dayanıklılık
 • Uzun ömürlülük
 • Hassas oranlama
 • Paslanmazlık
 • Mevsim ve iklim değişkenlerine uygunluk
 • Şık ve modern tasarım

Bunlar hemen her tip sistem için geçerli nitelikler. Fakat diğer oluşumlara nazaran daha kompleks bir uygulama sürecine ve daha yüksek maliyete sahip bu ürün kategorisi için olmazsa olmaz kazanımlar olduğunu söyleyebiliriz.

Bina örtü sistemlerinde ‘çelik’ malzeme kullanımının tercih edilmesi, daha profesyonel bir sürecin işletilmesi gerekliliğini gündeme getiriyor. Bu aşamada görev alacak her bir birey, alanında uzman – kalifiye özellikleri taşımak durumunda. Her yeni teknolojik oluşumla, tüm sektörlerde bir güncelleme meydana gelmektedir. Can ve mal güvenliğine direkt etkisi bulunan yapısal kurgulamalarda da, trendlerin yakından takibi önem taşır. Üretimde varılan tüm üst seviyelere ve yeni atılımlara sahip bir anlayışla hareket etmek gerekiyor. Böylece kullanım ömrü arttırılmış ve daha kreatif tasarımlar yaratmak mümkün olacaktır.

İmalatta uygulanan hammadde orantısının ve uygulama planının kalite belgesinin de bulunması şart. Sertifikası olmayan ürün kullanımı ve kaçak firma hizmetlerinden uzak durmanız gerekiyor.

Üretimde teknik çizim olarak adlandırılan projelendirme süreci ilk ayağı teşkil eder. Statik çizim sürecinde de donanımlı bireylerin faaliyet göstermesi gerekiyor. Bu, sürecin en önemli ve hacimsel yoğunluğu en yüksek aşamasıdır. Tasarıya uygun olarak mal üretimi ve montajlama uygulamaları da, projenin hayata geçirilmesi olarak nitelendirilebilir. Tüm bu adımlar atılırken uyulması gereken standartlara ek olarak, bireysel tercihler ve beklentiler de dikkate alınacaktır. Sonuç olarak en ideal proje hayata geçirilmiş olur.

Çelik Konstrüksiyon Ev fiyatları

Konut inşaat sektöründe kullanılagelen pek çok standart malzeme bulunuyor. Bunların dayanıklılığı, kullanım süresi ve avantajları ad farklılık arz etmektedir. Sadece yapı malzemesi olarak değil, arazi planlaması olarak da bir takım zorlayıcı etkenler bulunmaktadır. Konut inşaatında tercih edilen bölge, arazi ve iklim şartları, malzeme belirlenmesinde de büyük bir rol oynar. Ekserî konut malzemesi olarak beton tercih edildiğini görmekteyiz. Bu hem daha uygun maliyetli hem de daha pratik bir kurgu sürecine sahiptir. Konaklama yapılarının hangi malzemeden imâl edilirse edilsin, belli şartlara da uygun olması gerekiyor. Hem olası doğal etkiler karşısında hem de istenmeyen afetler sırasında belli bir dayanıklılık esasına dayanması mühim.

Çelik konstrüksiyon evler, çok kısa sürede kullanıma hazır hâle getirilebilmeleri yönünden büyük avantaj sağlar. Ayrıca malzeme sertliği ve dayanıklılığına göre oldukça hafif bir yapılanma sergilerler. Tüm bina, konut malzemelerine oranla büyük bir dayanıklılığa sahiptir. Riskli bölgelerde ve çeşitli dış etkilere maruz kalan mahâllerde sıklıkla tercih edilmektedir. Farklı kurgularda ve konseptlerde tasarlanabilmeleri, bireysel beklentilere cevap verilmesinde de avantaj sağlar. Bu yapı tipolojisinin fiyatlarında da değişken bir grafik karşımıza çıkmaktadır. Bunda etkili olan unsurlar ise;

 • Malzemede çelik oranı
 • Yapı kurgusu ve genişliği
 • İşçilik düzeyi
 • Ek mekanizmalar ve çeşitli ev sistemleri
 • Gerekli malzeme miktarı
 • Gerekli personel sayısı

Maliyet hesabı bu ve benzer amillere göre şekillenecektir. Diğer ürünlere oranla çok daha makul bir maliyet gerektirdiğini de söylemek mümkün.

Bu sistemlerin üretiminde, proje sürecinde ve uygulanmasında da farklı firmaların hizmet verdiğini belirtmek gerekiyor. Deneyimli ve profesyonel kurumlar tarafından gerçekleştirilen faaliyetler, çok daha kısa vâdede yüksek avantajlar vadedecektir. Yapım aşamasında model tercihi ve bu modelin uyarlanacağı arazi uyumluluğu önem taşır. Sizlerden gelen talepler doğrultusunda teknolojik eklentilerle de desteklenebilir. Çelik konut yapımı 4 mevsim gerçekleştirilebilen bir alan yaratıyor. Standart inşaat yöntemlerine göre çok daha kısa vâdelerde tamamlanabilmesi de bunda etkili. Uygulama sonrası gerekli ek talepler ve güncellemelerde olanak tanıyan bir sistem olması, bireyler açısından daha konforlu bir kullanım sağlamaktadır.

Firmamız, oldukça alternatif bir tercih yelpazesiyle aruz ettiğiniz yaşam alanını yaratacaktır. Ayrıca bu süreçte güvenilir bir belgeleme ve garanti yöntemiyle faaliyet sergilemektedir. Fiyatlandırma, yapım öncesinde belirlenecek ve bu sayede müşterilerin kötü sürprizlerle karşılaşması engellenecektir. Uygulama öncesi ve sonrasında ek taleplerinizi hayata geçirmek de mümkün.

Bu tip evlerde daha güvenilir ve konforlu bir yaşam alanı olduğu muhakkak. Pek çok risk kapsamında çelik malzeme en dirençli ürün olarak dikkat çekmektedir. Malzemenin niteliği kadar, işleniş ve kurulum aşamasındaki hassasiyet de bunad önem taşıyor. Ayrıca geçirmezlik düzeyi oldukça yüksek olan çelik evlerde, yıl boyu ısı kayıpları da en aza indirgenmiş olur. Yani; bir binanın ısı yalıtımında varabileceği en yüksek nokta olarak, bu malzeme kullanımı gösterilebilir.

Çelik Konstrüksiyon Fiyatları

Geniş bir fiyat çizelgesine sahip olan bu yapısal malzeme, kullanılacağı alana ve yapı tipine göre değişkenlik gösterir. Malzeme sınıflandırması ve miktarı, bu hususta en belirleyici unsurlar. Ayrıca toplam maliyetin belirlenebilmesinde, tüm proje aşamalarının hesaba dahil edilmesi gerekiyor. Firmanın sürece sağlayacağı işçilik ve malzeme tutarı projelendirilerek, toplam bütçe hesaplamasında daha net bir yaklaşım sağlanabilir.

Fiyat teklifi almak için firmamızın yetkili personellerine danışabilirsiniz. Firmamız, bu hizmet alanında da sizlere en ekonomik ve iyi niyetli yaklaşımı sergileyecektir. Ayrıca hizmet sunumunda nitelik ve profesyonellik ilkesiyle hareket etmek hususunda da garanti vermektedir.

Kafes Çatı (Uzay Çatı)

Kafes çatı, dikey taşıyıcı ve kolon olmaksızın çok geniş alanların kapatılmasında büyük fayda sağlamaktadır. Bu sistemlere ayrıca ‘uzay çatı’ adlandırılması da yapılmaktadır. Oldukça pratik bir kullanım alanı bulunur. Bugün pek çok yapıda, kullanılabilir ve uygulanabilir nitelikleri yönünden sıklıkla tercih edildiğini söyleyebiliriz. Genellikle tüm çatı sistemlerinde taşıyıcı ayakların yük kapasitesi dikkate alınır. Bu tip bir yapılanma göstermeyen ve daha çok prefabrik kurgularda ise; ek desteğe ihtiyaç duymadan kafes çatı uyarlanabilir. Tüm teknik kapasite ve üretim farklılıkları göz önüne alındığında; 100 metreye kadar uygulama alanı bulunmaktadır.

Üretimde ve uygulamada oldukça esnek bir süreç göze çarpıyor. Pek çok tesiste, depoda ve fabrika yapısında bu kurgunun tercih edildiğini görüyoruz. İlk piyasaya çıkışı oldukça eski bir tarihe dayanan bu tipoloji, bugün en gelişmiş hâliyle çok daha yoğun bir şekilde rağbet görüyor. Son derece hafif olması en belirgin özellikleri arasında yer almaktadır. Bu yüzden olası afet ve yıkımlarda daha güvenilir bir yapı sergiliyor. Tasarım sürecinde de geniş bir tercih yelpazesi mevcut. Bu sayede değişen konseptlere ve bireysel beklentilere cevap verdiğini söylemek mümkün.

Kafes çatı montaj ve imalat aşamasında kısa, hızlı ve pratik bir yol haritasına sahiptir. İş gücünden, zamandan ve bütçeden tasarruf sağlayan pek çok niteliği bulunuyor. Ortamların iklimlendirilmesinde ve taze hava giriş-çıkışının sağlanmasında da farklı mekanizmalara ihtiyaç duymaması bakımından avantajlıdır.

Kafes çatı nerelerde kullanılır?

Kolay uygulanabilir karakteriyle pek çok yapıda tercih edilmektedir. İş gücü sağlanan, üretim yapılan ve ürün nakliyesi amacıyla depo amaçlı kullanılan yapılarda öncelikli olarak düşünülmektedir. Bu yapı eklentisinin sıklıkla tercih edildiği organizasyonlar aşağıdaki gibidir:

 • Sosyal aktivite binaları
 • Spor, yüzme ve çeşitli kompleksler
 • Sinema / Tiyatro Salonları
 • Fabrikalar ve üretimhâneler
 • Nakliye tesisleri
 • Mal depoları
 • AVM’ler
 • Sanayi siteleri

Yapılarda taşıyıcı sistemlerin tercihi ve ana malzemesi oldukça önem taşımaktadır. Pek çok yapısal ve çevresel etki göz önüne alınarak, en garantili yöntemin uygulanması şart. Bu insan hayatı ve konfor açısından dikkat edilmesi gereken bir alan. Tercih sürecinde ve uyarlamada, profesyonel bir ekip çalışması gerekiyor. Hem öncül hesapların ve değer ölçümlerinin sağlanmasında, hem de yapıya en nitelikli adaptasyon programının gerçekleştirilmesinde belli bir teknik donanım gerekiyor. Çok geniş alanların üst örtü sistemi olarak kullanılan bu sistemler, kolon ihtiyacı duymaması bakımından farklılık arz etmektedir. Bu yüzden hangi yapıya ergonomik bir katılım göstereceği iyi analiz edilmesi. 3 boyutlu çatı sistemi olarak da bilinen bu kurgu, doğru bir projelendirme ile uzun yıllar dayanıklı bir yapılanma sergileyecektir.

Uzay Çatı avantajları nelerdir? Neden tercih edilir?

Bir yapı organının tercih ve proje sürecinde, sağladığı kazanç ve faydaların dikkate alınması gerekiyor. Her yapı malzemesi ve montaj yönteminin çeşitli getirileri bulunmaktadır. Burada önemli olan, yapısal analiz ve tahlil sürecinin yakın mercek altına alınması. Böylece tüm yükler ve gereklilikler hesaplanarak, kullanımda optimizasyon sağlanmış olur. Uzay çatılarda da kullanıcıyı cezbeden birtakım kazanımlar mevcut. Bunlar;

 • Taşıyıcı ayak gereksinimi yoktur.
 • Kullanım alanı oldukça yaygındır.
 • Yük aktarımında başarılıdır.
 • Hafif, kompakt ve kolay uygulanabilir özelliklere sahiptir.
 • Çok geniş açıklıkların kapatılmasında fayda sağlarlar.
 • Tesisat kurgusuna izin verirler.
 • Gün ışığından faydalanma oranı oldukça yüksektir.
 • Ek kaplama tercihlerine izin verir.
 • Paslanma, yıpranma ve eskime karşısında dirençlidir.
 • Yapı üzerinde ya da açık bir alanda tasarlamak mümkündür.
 • Montaj uygulaması oldukça pratiktir.
 • Maliyeti düşüktür.
 • Zaman ve işçilikten tasarruf sağlar.
 • Güvenilir ve dayanıklıdır.

 

Çatı Yapımı

İnşaat sektöründe binanın temelinden çatısına kadar her bir aşama büyük bir özen gerektirir. Bu eylemlerin planlanması ve uyarlanmasında, profesyonel bir ekip çalışması gerekmektedir. Özellikle yapı organlarının üretim süreci, çok daha kompleks ve dikkat gerektiren bir süreç. Bu aşamada tüm doğruların temin edilmesi gerekiyor. Özellikle çelik ve benzeri alaşımlarda, oranlama ve kategorizasyon büyük önem taşır. Çatı imalatında ve montajında, üst düzey yetkinliğe sahip firmalardan destek almak gerekiyor. Böylece güvenlik düzeyi ve garanti süresi daha yüksek bir oluşum sağlanabilir.

Çelik Konstrüksiyon

Gelişen toplumlarda, modern strüktürel yaklaşımlar git gide yaygınlaşıyor. Bireyler ve kurumlar hem güvenlik düzeyi yüksek hem de tasarımda geniş alanlar yaratan malzemeleri tercih ediyor. Binaların taşıyıcı sistemlerinin çelik malzemeden mamul olması, çelik konstrüksiyon olarak adlandırılır. Standart beton, tuğla ve benzeri malzemelere oranla çok daha uzun ömürlü bir kullanım sağlarlar.

Çelik konstrüksiyon kullanımında en belirgin avantajlar nelerdir?

Bu hususta pek çok alternatif kazanımdan bahsetmek mümkün. Bu malzemeyi kullanılabilir yapan etkenler, çevre ve arazi koşulları da dikkate alınarak değerlendirilmelidir. Fakat en genel perspektifte, çelik malzeme kullanımı yapılarda pek çok kazanımı da beraberinde getirir. Bunlardan bazıları;

 • Sağlam ve dayanıklıdır.
 • Tesisat olanağı tanır.
 • Az alan işgaline neden olurlar.
 • Pek çok kompleks araziye uyumludur.
 • Esnek tasarım imkânı bulunmaktadır.
 • Kolon ve kirişlere minimal yük bindirirler.
 • Ekonomik bütçelerle planlanabilirler.
 • Kullanım alanı geniştir.

 

Çelik Merdiven

Çelik merdiven sistemleri, kullanım alanı geniş ve oldukça yaygın bir yapı malzemesidir. Çeşitli platformlar bu malzemeden üretilmekte ve tasarım açısından da estetik bir görsellik sunmaktadır. Ulaşılması güç mevzilere erişimde büyük fayda sağlarlar. Kırılma ve çürümeye karşı dayanıklılık göstermeleri bakımından avantajlıdır. Bina içlerinde, bina yüzeylerinde ve portatif olarak üretilmektedir. Taşınabilir merdivenlerde ya da sanayi binalarının giriş çıkışlarında sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Çelik Bina

İnşaat sektöründe gelişen bir kol olarak, çelik bina strüktürlerinden bahsedilebilir. Betonarme temel üzerine çıkılan çelik kat ve katlarla teşkilatlandırılan bu binalar, oldukça güvenilir bir kurgu olarak tercih edilmektedir. Tasarım açısından da esnek ve dekoratif bir sunum sergilerler. Farklı sektörel yöntemlerle, kurgu ve uyarlama süreci oldukça kısa olmaktadır. Dış hava şartlarına hassasiyeti minimal düzeydedir.  Bu sayede yapı içlerinde en az etkiyi yaratırlar. Yine kullanım alanlarında ısı tasarrufu sağlamaları açısından da tercih edilmektedir. Farklu kamu binaları, devlet kuruluşları, okul, hastane ve tesislerde bu tip yapı projeleri hayata geçirilmektedir.

Çelik Prefabrik Ev

Oldukça basit bir yapım sürecine sahip olan prefabrik konutlar, çeşitli malzemelerden üretilebiliyor. Bunlardan biri çelik kullanımıyla hayata geçirilen prefabrik tasarımlardır. Çok değişken ve kötü arazi şartlarına bile yüksek bir uyumluluk sağlarlar. Oldukça hafif ve kompakt bir yapıda organize edilirler. Farklı boyutlarda ve konseptlerde uyarlanabilirler. Hemen her tip iklim koşulunda kullanıma uygundur. Dış cephe tasarımlarında da bireysel yönelimlere çok iyi cevap verirler.

Çelik Hangarlar

Çeşitli endüstriyel araçların ve ürünlerin bulunduğu büyük depolar hangar olarak adlandırılmaktadır. Atölyeler, çeşitli ürün depoları, ambarlar ve alternatif kullanımlı alanlar da bu kapsamda sıralanabilir. Çelik hangar sistemleri de bu kategoride en çok tercih edilen yöntem. Özellikle uçak ve otomobil sanayinde sıklıkla karşımıza çıkıyor. Sistemin mukavemeti ve dinamik yapısı, tercih edilmesinde en büyük etkiye sahip. Ayrıca oldukça geniş hangarların bu malzeme ile çok daha kısa sürede kullanıma hazı hâle getirilmeleri de en büyük avantajlardan biri. Bugün gelişen imkânlarla, çelik hangar yapımında kaynak müdahalesine gerek kalmamaktadır. Basit bir vidalama yöntemi ile, son derece hızlı ve efektif bir kurulum süreci sağlanmaktadır.

Sanayi Çatısı

Sanayi çatısı olarak adlandırılan bu üst örtü sistemi, oldukça geniş ve yüksek bir yapılanma ile karşımıza çıkmaktadır. Bu sistemlerin alan optimizasyonunda farklı araçların kullanımı da gerekli olacaktır. Bu başlık altında da pek çok farklı tasarım ve modelden bahsetmek mümkün. Ana malzeme olarak çelik kullanılması nedeniyle bu adla anılmaktadır. Kullanım alanları;

 • Fabrikalar
 • Üretimevleri
 • Endüstiyel yapılar
 • Prefabrik tesisler
 • Spor kompleksleri
 • Hangarlar
 • Depolar
 • Bazı konut tipleri ve iş yerleri

Çok ince ve hafif tasarımlarla, oldukça güçlü çatı sistemleri olarak bilinen bu tipoloji, yapısal yüklerin azaltılmasında büyük fayda sağlar. Bu sayede olası afet durumlarında daha minimal riskler yaratmaktadır. Yapılarda ısı ve ses yalıtımı sağlamaları bakımından da sıklıkla tercih edilmektedir.

Asma Kat

Yapı içlerinde zemin ile tavan arası mesafenin fazla olduğu durumlarda tercih edilmektedir. Çok çeşitli malzeme ve tasarımla kurgulanabilirler. Çeşitli iş yerlerinde, AVM’lerde, mağazalarda, toplantı salonlarında, restoran ve lokantalarda kullanımı yaygındır.

Tonoz Çatı

Geniş uygulama alanıyla karşımıza çıkan bir çatı tipolojisi de tonoz çatı uygulamalarıdır. Lüks konutlardan apartmanlara kadar, pek çok farklı yapı biriminde tercih edilirler. Sosyal aktivite alanlarında, otellerde, marketlerde de karşımıza çıkmaktadır. Oldukça şık ve estetik bir görsellik sunarlar. Yapı malzemesi olarak da alternatif bir tercih ağı sunmaktadır. Ard arda sıralanmış kemer görünümü ile, dekoratif bir ambiyans yaratırlar. Ayrıca dış etkiler karşısında da olumlu bir çözüm yaratırlar. Özellikle yağmur ve kar sularının eğimli çatı üzerinden akıp gitmesi, yıpranma ve çökme ihtimalini en aza indirgemektedir. Bina tipolojisine göre tonoz çatı malzemesi tercih edilir.

Polikarbon Çatı

Tonoz çatıların polikarbon levhalarla kaplandığı stile, polikarbon çatı denilmektedir. İmalat ve tasarımda belli standartlar bulunmaktadır. Doğal aydınlatma sağlamaları bakımından da dikkat çekici bir özelliğe sahiptir. Düzenli bakım gereksinimi ve meydana getirdikleri yükler nedeniyle, belli yapı tiplerinde kullanımı idealdir.

Bu malzeme, darbe ve kırılmalara karşı çok yüksek bir direnç katsayısına sahiptir. Çatı kaplama malzemesi olarak kullanılmasının yanı sıra, daha pek çok üründe de karşımıza çıkmaktadır.

Otopark Çatısı

Otopark girişlerinin ve alan üzerlerinin farklı malzeme ve tasarımlarla kapatılması mümkün. Burada kapatılacak alan hacmi ve yapı tipi dikkate alınacaktır. Kavisli, düz, oval, tenteli ve eğimli pek çok alternatif model bulunmaktadır.

NK Teknik olarak, otoparklarda yer alan araçların güvenirliğini sağlayacak pek çok örtü sistem uygulamamız bulunmaktadır. Can ve mal güvenliğini sağlamak esasına dayanan çeşitli projelerle, her tipolojiye ve bütçeye uygun bir hizmet sağlıyoruz.

Bisiklet Parkı Yapımı

Bisiklet park yapımı; sitelerde, ilçe ve semt meydanlarında, apartman girişlerinde ve daha pek çok yerde uygulanabilen bir hizmet alanı. Bu düzeneklerin yere sabitlenmesinde hırsızlık gibi durumların yaşanmaması adına ince bir hesaplama gerekiyor. Ayrıca park yapımında tercih edilebilecek çeşitli alternatifler mevcut. Genellikle kırılmaz ve kesilmesi güç malzemeler tercih edilmektedir. Örnek modeller ise şu şekildedir;

 • 3’lü, 4’lü, 5’li ve 6’lı sistemler
 • Çift yönlü sistemler
 • Yandan dayamalı sistemler
 • Asma sistemler
 • Gövde bağlamalı sistemler
 • Durak tipi sistemler
 • Üstü kapalı sistemler
 • Sundurma tipi sistemler
Halı Saha Çelik Konstrüksiyon

Halı saha çelik konstrüksiyon, oldukça kolay ve basit bir imalat sürecine sahiptir. Çelik malzemeden üretilen pek çok yapı sisteminden daha pratik bir uygulama alanı sunarlar. Dış iskeletin üretim ve montajı yanında, saha çim uygulamaları, kale ağları ve benzer ek mekanizmaların da kurulumu gerçekleştirilmektedir. NK teknik, halı saha konsept uygulamaları hakkında bilgi edinmek ve ekonomik fiyatlarımızdan faydalanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yapı Güçlendirme

Yapı güçlendirme, firmamız tarafından sağlanan ve çok geniş kapsamlı bir hizmet alanıdır. Kullanımda olan yapıların güncellenmesi ve daha dayanıklı bir statüye kavuşturulması için firmamızdan teknik destek talep edebilirsiniz. Hasarlı ve hasarsız tüm yapılarda, duruma uygun ek müdahaleler gerçekleştirilebilir. Ayrıca ısı yalıtım ve çatı aktarımı gibi alanlarda da son teknolojik imkânlarla modernleştirmeye gidilebilir. Yapıların daha dayanıklı ve estetik bir vücuda kavuşturulmasında uygulanabilecek daha pek çok adım bulunuyor. Burada yapının kullanım amacı ve gereksinimleri oldukça önem taşır. İnce bir analiz süreci ile, gerekli müdahale alanları belirlenerek yol haritası oluşturulacaktır. Yapı bedenlerinin ve kolonların güçlendirilmesinde kullanılan malzemeler;

 • Çelik
 • Beton
 • Fiberbond

Bu malzemelerden en uygun ve ekonomik bütçeli olanı yapının gereksinimlerine göre belirlenir.

NK Teknik yapı güçlendirme hizmetlerinden faydalanmak için 7/24 bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz keşif hizmetlerimizden faydalanmak ve fiyat teklifi almak için randevu oluşturabilirsiniz.