Beylikdüzü Mantolama

Beylikdüzü mantolama, NK TEKNİK tarafından yapıların iç ve dış yüzeylerinde, zeminlerde, çatıda ve her türlü yapı ögesinde uygulanan bir hizmettir. Kaliteli malzeme ve teknik kabiliyeti yüksek ehliyetli personeller tarafından hızlı ve güvenilir bir süreç sağlamaktayız. Binaların Enerji Kimlik Belgesi’ne uygun standartları taşımasında, firmamız nitelikli bir proje gerçekleştirir.

Beylikdüzü Mantolama Firması

Uygun fiyatlar ve efektif iş gücü için kurumumuzdan 7/24 hizmet detayları hakkında bilgi alabilir ve randevu oluşturabilirsiniz. Ücretsiz keşif imkânlarımız dan faydalanmak için bizimle iletişime geçin.

Mantolama Nedir?

Mantolama nedir?

Binalarda, iç ve dış yüzeylerin giydirilmesi anlamına gelmektedir.  Bu basit tanımlamaya ek olarak; bir yapının mantolanması yapıların fizikî karakterinde korumacı bir kimlik oluşturmaya yönelik faaliyetlerin tümüdür. Binalarda ısı kaybı yaşanmaması adına, ısı iletkenliğindeki fizibilitenin düşürülmesi gerekiyor. Bu izolasyon programlarında kullanılacak materyaller de belli bir geçirmezlik katsayısını karşılamak durumunda. Yapı organizasyonlarında estetik kaygının ön planda tutulması, korumaya yönelik programların göz ardı edilmesine neden olmaktadır. Daha sağlıklı ve konforlu yaşam alanları adına bu teknik müdahalelerin yerine getirilmesi oldukça önemli.

Mantolama zorunlu bir uygulama mıdır?

Yapıların belli bir kritere denk düşmesi ve bazı etkiler karşısında dayanıklılığın yüksek olması gerekiyor. Tüm taşıyıcı ve yüzey kaplama sistemlerinde belli standartlar mevcut. Olası hasar ve arıza durumlarında, gerekli önlemlerin yerine getirilmemiş olması bazı cezaî yaptırımları da doğuracaktır. Ayrıca kullanılan mekanizmaların maliyetleri de bu eksik uygulamalarla artış gösterir. Binaların kullanım ömrünün uzatılmasında da izolasyon programlarının kapsamlı bir şekilde planlanması gerekiyor. Kentsel dönüşümde enerji verimliliği açısından da bir takım gereklilikler gündeme getirildi. Binalarda ısı yalıtım yönetmeliğine göre bazı uygulamaların gerçekleştirilmesi şart. Bunlardan biri de mantolama. Yeni inşaatlarda bu kriterleri sağlamak bir zaruriyet. Eski binaların da 2020 yılına kadar yalıtım yapıldığını beyan eden kimliğe sahip olmaları şart.

Mantolama Fiyatları

Yapılarda teknik müdahaleler içeren her türlü hizmet programında, bireylerin en çok merak ettiği hususlardan biri bütçe ve maliyet hesaplaması olmaktadır. Çeşitli hizmet birimlerinin kendi iç politikaları gereği bir fiyat çizelgesi mevcut. Burada en ucuz hizmeti bulmaktan ziyade, ekonomik ve kaliteli hizmet programlarına ulaşmak önem taşıyor. Firmamız, pek çok teknik hizmet kapsamında uygun fiyatlar ve donanımlı uygulama süreçleri vâdeder. Dış cephe kaplaması, mantolama, iç cephe mantolaması ve benzer yalıtım programları da ekonomik programlarımızdan biri. Öncelikle yapısal analiz ve alan keşfi gibi ön adımların atılması gerekiyor. Bu süreç, gereken maliyet hesabının ve uygulanacak projenin tasarlanmasında oldukça önemli bir adım.

Beylikdüzü Mantolama Firmaları

Beylikdüzü ve çevre bölgelerde hizmet veren teknik kuruluşların sayısı her geçen gün artış gösteriyor.  Bunda, sektörel gereksinimler ve gelişen toplumsal yapılanmanın etkisi büyük. Bilinçli toplumlarda görsel ve işlevsel niteliklerin yanı sıra, can ve mal güvenliği önlemleri de hizmet sektöründe çeşitli dalların vuku bulmasını sağlamaktadır. Firmasal bazda bir eleminasyon yaparken, hizmet politikalarında yer alan kurumsal anlayışa dikkat etmeniz gerekiyor. Yapılacak her türlü teknik uygulamada genel standartlar ve uzun ömürlülük ilkeleri göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca garantili hizmet sunumu da oldukça önemli bir faktör.

Mantolama Çeşitleri

Mantolama çeşitleri, binaların dıştan ve içten giydirilmesinde kullanılan malzeme ve uygulama yöntemine göre farklı gruplara ayrılmaktadır. Mantolama uygulamalarında da farklı alt başlıklardan söz etmek mümkün. Yöntem ve uygulama malzemelerine geçmeden önce bu teknik müdahalenin yapıldığı bölgelere değinmek gerekiyor.

Mantolama nerelerde uygulanır?

Özellikle binaların dış cephe kaplamasında karşımıza çıkan bu teknik uygulama çatılarda, temelde, kat döşemelerinde, depolarda ve garaj gibi korunaklı olması gereken tüm yapı birimlerinde gerçekleştirilmektedir.

Mantolama çeşitleri nelerdir?

Farklı strüktürel bölgelere uygulanabilen bu izolasyon programı çeşitli yöntemlerle gerçekleştirilebilir. Mantolama çeşitlerini iki farklı grupta incelemek daha doğru olacaktır.

YÖNTEME GÖRE MALZEMEYE GÖRE
DIŞ CEPHE MANTOLAMA EXPANDED POLİSTREN KÖPÜK (EPS)
İÇ CEPHE MANTOLAMA KARBONLU EPS
ÇATI MANTOLAMA EXTRUDE POLİSTREN (XPS)
ORTADAN MANTOLAMA TAŞ YÜNÜ MANTOLAMA
DÖŞEME TİPİ MANTOLAMA FUGALI / YARI BASKI MANTOLAMA

Mantolama Malzemeleri

Mantolama malzemeleri, uygulanacak alana ve projelendirilen yönteme göre değişkenlik gösterir. Bir bölmenin ısı yalıtım programının gerçekleştirilmesinde özel üretim malzemeler bulunmaktadır. Bunların ısı, nem, ateş ve sıvı gibi maddelere karşı dayanıklılığı yüksektir. Korozyon ihtimaline karşı da oldukça mukavemetli olmaları gerekir. Mantolama faaliyetlerinde kullanılacak malzemelerin TSE standartlarına uygunluğu ve kaliteli markalardan tercih edilmiş olmaları büyük önem taşıyor. Tüm ısı yalıtım levhaları, kullanılacağı alana göre bir karaktere sahiptir.

Mantolama malzemeleri nelerdir?

Isı yalıtımında kullanılan levhalar belirli klinik testlerden geçmekte ve dayanıklılık katsayısı hesaplanmaktadır. Bunlar, geçirmezlik oranı ve kullanım süreleri dikkate alınarak üretilirler. Ayrıca uygulama sürecinde doğru yöntemlerin kullanılması da malzemelerin niteliğini arttırmaktadır. Yalıtımda kullanılan aslî malzemeler şöyledir:

  • Genleştirilmiş Polistiren
  • Estrude Polistriren
  • Poliüretan
  • Taş Yünü
  • Karbonlu eps

Yalıtım levhalarında bulunması gereken özellikler nelerdir?

İç ve dış cephe giydirme programlarında kullanılan tüm malzemeler, belli bir seviyeyi karşılamak durumundadır. Dayanıklılık ve mukavemette belirleyici olacak bu unsurlar aşağıdaki gibidir;

  • Isı geçirgenlik düzeyi: Bu düzeyi lam değerinin düşüklüğü belirleyecektir.
  • Su emme kapasitesi: TSE standartlarında olması gereken bu tekin detay, levhanın su emilim değerini belli eder. Bu değerde de kriter düşük olmasıdır.
  • Buhar geçirgenliği: Su buharının atılmasında levahların nefes alabilirliği de önem teşkil ediyor. Bunun için yine buhar geçirgenliği düşük katsayıda olması baz alınacaktır.
  • Yangına karşı direnç: Yalıtım programlarında en önemli hususiyetlerden biri de yangına karşı gösterilen direnç. Bu değer ne kadar yüksekse o kadar kaliteli bir malzemeden bahsediyoruz demektir.
  • Ebat: Yalıtım levhalarının en – boy ve kalınlığı da belli kriterlere göre belirlenir.